Under mitt sökande efter information om hållbar utveckling i samband med projekt Västlänken så hamnade jag på sidan lag24.se och började läsa texterna där om miljörätt, hållbar utveckling och försiktighetsprincipen. Jag började då att fundera på Västlänken ur ett hållbarhets-perspektiv, och lämnade kronor och ören åt sidan för en stund.
I Trafikverkets olika underlag noteras att det finns risker för än det ena än det andra. Varje liten risk kanske skulle vara värd att ta om projektet i stort var till nytta för samhället. Nu är det ju tvärt om så att alla riskerna adderas i ett projekt som påvisar negativ samhällsnytta. Istället för att faktiskt lyfta fram riskerna så bagatelliseras de och kompenseras med en ofattbar propagandamaskin. Om man försöker att se det minsta objektivt på detta så är det fortfarande inte vettigt att ta stora risker för liten nytta.
En av de mest slående texterna på lag 24.se i sammanhanget tycker jag att denna är. Under rubriken ”Grundläggande miljörättsliga principer” kan man hitta följande:
Försiktighetsprincipen
För att skydda miljön från onödiga skador tillämpas den så kallade försiktighetsprincipen. Den är framförallt aktuell i situationer då det vetenskapliga läget inte kan ge klara svar eller är osäkert men då det ändå bedöms att farliga verkningar på miljön, människor, djur och växter kan föreligga. Med andra ord skall hänsyn tas till risken för en miljöskada. Om det bedöms som möjligt bör inte en vetenskaplig osäkerhet hindra att åtgärder vidtas i förebyggande syfte. Enligt EU-rätten skall åtgärder vidtas i sådana situationer och åtgärderna skall vidare vara icke-diskriminerande, proportionella i förhållande till skyddsnivån och stämma överens med liknande redan vidtagna åtgärder. Försiktighetsprincipen får vidare framförallt betydelse vid tillämpning av regler som anknyter till risk och bevisbörda. Som exempel kan nämnas att regeln om att utövaren har bevisbördan för att risker inte uppkommer på grund av verksamheter för att undslippa miljökraven är ett utflöde av försiktighetsprincipen.
Om begreppet hållbarhet i allmänhet så kan man läsa följande:
Delmål, en precisering av hållbar utveckling
I lagen uppställs följande fem delmål vilka kan ses som en precisering av begreppet hållbar utveckling. Enligt lagen skall Miljöbalkens regler tillämpas på följande sätt.
- Människors hälsa och miljön skall skyddas mot skador och olägenheter. Detta gäller oavsett om skadorna eller olägenheterna har orsakats av föroreningar eller någon annan påverkan.
- Värdefulla natur- och kulturmiljöer skall skyddas och vårdas.
- Den biologiska mångfalden skall bevaras.
- Vatten, mark och annan fysisk miljö skall brukas på ett sätt som från en social, ekologisk, samhällsekonomisk och kulturell synpunkt långsiktigt tillförsäkrar en hållbar utveckling.
- Återvinning och återanvändning och annan hushållning med råvaror, material och energi skall uppmuntras så att ett kretslopp kan skapas.
Miljömålen är delvis överlappande och kan i vissa fall till och med konkurrera med varandra. Vid sådana situationer får man utgå från vad som är mest förenligt med balkens övergripande mål om hållbar utveckling.
Eftersom inte minst Miljöpartiet säger sig stå för just hållbar utveckling så är det ju anmärkningsvärt att man så helhjärtat stöttar ett projekt som Västlänken. En viktig del i hållbar utveckling är försiktighetsprincipen, som helt uppenbart är åsidosatt i projektet. Denna text kan man hitta i Miljöpartiets partiprogram:
För att skydda miljön ska försiktighetsprincipen tillämpas så långt det är möjligt. Om det föreligger hot om allvarlig eller oåterkallelig skada, får inte avsaknaden av fullständig vetenskaplig bevisning användas som ursäkt för att skjuta upp åtgärder för att förhindra miljöförstöring.
Mer att läsa om detta finns här:
- Hållbar utveckling – allmänt
- Grundläggande miljörättsliga principer
/Janne