Gästinlägg av Thomas B, som publicerat denna betraktelse i en diskussion i samband med Ann-Marie Pendrills debattartikel i Ny Teknik 8 april. I skrivande stund är det 184 (!) kommentarer till artikeln.


Varför pratas det hela tiden om ”Kalle Anka-pengar” i 2009 år värde för Västsvenska paketet och Västlänken..?

 "Kalle Anka-pengar"TrV´s Ulla-Stina Ingemarsson har 2015-01-20 gjort en sammanställning till regeringen i löpande pris.
Totalsumma för hela Västsvenska paketet: 52.457 MSEK.
Totalsumma för Västlänken: 29.650 MSEK.
I VL ingår inte någon del av de 4.228 MSEK i räntor.
Rimligtvis borde minst 3.000 MSEK föras till VL.

I den totala budgeten ingår även 7.550 MSEK för ”Kommuner och Västtrafik”. Pengar som skall finansiera bl a stationer över mark (som inte ens inkluderar toaletter i Haga). Stor del av denna summa bör även räknas in till Västlänken.

Summering i ”Löpande pris” enligt Trafikverket 20/1:
Västlänken 29.650 MSEK
Räntor (VL) 3.000 MSEK
Byggnader ovan mark: 4.000 MSEK (?)
Totalt Västlänken i verkliga pengar: 36.650 MSEK (!!!)

Västlänken är alltså redan idag dubbelt så dyr som i ”Kalle Anka” pengarna ”2009 års värde”..!

Och finansieringen för Västsvenska paketet..?
”Finansiering”: 71.735 MSEK (!)

Av dessa bidrar Trängselskatt med: 51.311 MSEK (!!!)

I denna rapport står längst ned:
”Bedömd finansieringsperiod 23 år”…
Men ändå har man räknat med att Trängselskatt skall bidra ända fram till år 2046 !
Under 34 år..
Utan något politiskt beslut om förlängd Trängselskatt över de tidigare annonserade 25 åren..
Och denna rapport är skickad till regeringen, som visar på en överfinansiering med 19.000 MSEK.

Om man nu i Göteborg inte är insatt i de besvärliga frågorna angående Västsvenska paketet, Västlänken eller Trängselskatt, så kan man vara säker på att de är ännu mindre insatta i Stockholm och regeringen.

För mig skulle en rapport med en extra säkerhet på 19 miljarder kronor få grönt ljus direkt, om jag skulle yttra mig om det finansiella..!

Detta är inget annat än ett stort bedrägeri på högsta nivå som försiggår, och självklart är detta ett fall för en oberoende gransknings kommission att titta närmare på, och kanske även för Riksrevisionsverket och KU..!

/Thomas B